22 Ağustos 2019 | Perşembe
 

Genel Bilgi

Yer:
Mühendislik Fakültesi - İnşaat Mühendisliği
Kuruluş Yılı: 2001
Hakkında
“Yapı Laboratuvarı” 2001 yılında ilk defa betonarme elemanlardaki aderans probleminin incelenmesine yönelik ve TÜBİTAK tarafından desteklenen bir araştırma projesi ile işlerlik kazanmıştır. Bu tarihten itibaren betonarme, çelik, prefabrik, ve kompozit yapıların dayanım ve davanışlarının incelendiği Yapı Laboratuvarında bu tür yapıların onarım ve güçlendirmesine yönelik de çalışılmaktadır. Ulusal ve uluslar arası proje ortaklıkları ile yürütülen araştırmaların da yer aldığı yapı laboratuvarında ağırlıklı olarak “Lifli Polimerlerin Onarım ve Güçlendirmede Kullanımı” ve “Prefabrika Yapılar için Moment Aktaran Düğüm Bölgesi” konularında çalışmalar yapılmaktadır. Diğer taraftan Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde kompozit döşeme sistemlerinin dayanım ve davranışlarının da incelendiği çalışmalar yapılmaktadır. Kurulduğu 2001 yılından Ekim-2009 yılına kadar Yeniköy-Teknopark Binasında bulunan Yapı Laboratuvarının Umuttepe Yerleşkesinde inşaatı tamamlanan yeni binasına taşınması halen sürmektedir.
İletişim
E-posta: yapilab@kocaeli.edu.tr
Tel: 02623033292
Belgeç/Faks: 02623033003

Yayınlar

SCI Kapsamlı Yayın Bilgileri:
  • "Torsional Behavior of Steel Fiber Reinforced Concrete Beams", Fuad Okay, Serkan Engin, CONSTRUCTION AND BUILDING MATERIALS, 28, 269–275, (2012)
  • "Strengthening of reinforced concrete corbels with GFRP overlays", Şevket ÖZDEN, Hilal MEYDANLI ATALAY, SCIENCE AND ENGINEERING OF COMPOSITE MATERIALS, 18, 69-77, (2011)
Devamı »
SCI Kapsamı Dışındaki Yayın Bilgileri:
  • "RECONNAISSANCE REPORT _ VAN EARTHQUAKE of OCTOBER 2011 ozden_akpinar_atalay v2 (Ekim 2011 Van Depremi İnceleme Raporu)", Sevket OZDEN, Erkan AKPINAR, Hilal MEYDANLI ATALAY, , , , (2011)
  • "Flexural Strengthening Of Timber Floor Girders", ÖZDEN Ş., ATALAY H. M., ERDOĞAN H., AKPINAR E., ERTAŞ O., TANIŞMAN M., Seismic Protection of Cultural Heritage, WCCE-ECCE-TCCE Joint Conference 2, Antalya, , , (2011)
Devamı »

Altyapı

Aderans Deney Düzeneği
Yükleme Çerçeveleri
Yükleme Duvarı (Kuvvetli Duvar - Kuvvetli Döeşeme)
Devamı »