22 Ocak 2019 | Salı
 

Genel Bilgi

Yer:
Mühendislik Fakültesi - Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
Kuruluş Yılı:
Hakkında
Toz metalurjisi karmaşık şekilli ve küçük parçalar açısından diğer üretim tekniklerine göre oldukça fazla avantaja sahiptir. Bu iki önemli kriterin yanında Toz Metalurjisini üstün kılan daha önemli bir etken ise malzemenin iç yapısının rahat bir şekilde kontrol edilebilmesinin sağlanmasıdır. Laboratuvarımızda bulunan cihazlarımızla kaliteki toz (empürite içeriği düşük, küresel ve dar boyut dağılımı) üretimi ve bu üretilen tozların nihai ürüne dönüştürülmesi üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar arasında HİPOKRAT firması ile birlikte kalça protezleri için titanyum tozu üretimi, Goldaş Firması ile birlikte takı sektörü ve kontaktör malzeme üretimi amaçlı gümüş tozu üretimi, İMMAK firması ile birlikte manyetik kavramalar için saf demir tozu üretimi ve bir çok demir esaslı ve demir dışı malzeme bulunmaktadır. Detaylı bilgi için: ryamanoglu@kocaeli.edu.tr
İletişim
E-posta: tozmetalurjilab@kocaeli.edu.tr
Tel: 3033060
Belgeç/Faks:

Yayınlar

SCI Kapsamlı Yayın Bilgileri:
  • "Production of porous Ti5Al2.5Fe alloy via pressureless spark plasma sintering", R. Yamanoglu, N. Gulsoy, E.A. Olevsky, H.O. Gulsoy, Journal of Alloys and Compounds, 680, 654-658, (2016)
  • "Enhanced surface properties of iron by in situ hard nickel coating", R. Yamanoglu, E. Efendi, Materials Testing, 58, 151-154, (2016)
Devamı »
SCI Kapsamı Dışındaki Yayın Bilgileri:
  • "Rapid Solidification of Ti6Al4V Alloy Powder Produced by PREP technique", Ridvan Yamanoglu, A. Murat Çelebi, A. Çelebi, Abstract book of The 3rd Conference on Powder Processing, Consolidation and Metallurgy of Titanium, , , (2015)
  • "Consolidation of Al-nanoSiC composites by spark plasma sintering", Ridvan Yamanoglu, Eugene A. Olevsky, International journal of materials, mechanics and manufacturing, 4, 119-122, (2015)
Devamı »

Altyapı

• PREP (PLASMA ROTATING ELECTRODE PROCESS) ATOMİZASYON SİSTEMİ (HAZNE ÇAPI: 2.4 m.)
AND GR-200 analitik hassas terazi ve yoğunluk ölçme kiti
DIEX MARKA SICAK PRES (VAKUM DESTEKLİ)
Devamı »