5 Ağustos 2020 | Çarşamba
 

Genel Bilgi

Yer:
Tıp Fakültesi - Dahili Tıp Bilimleri
Kuruluş Yılı: 2006
Hakkında
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Laboratuarı 2006 yılında faaliyete geçmiştir. 2008 yılında Genetik Hastalıklar Ruhsatlı Tanı Merkezi ünvanını almıştır. Laboratuarımızda şu anda toplam 600 mutasyon bakılmakta ve kalıtsal hastalıklardan kansere, prenatal tanıdan post mortem analizlere kadar çok geniş bir alanda rutin hizmeti verilmektedir. Ülkemizde ilk, "Gen Çipleriyle Gen Anlatım Analizleri" gerçekleştiren merkez olan anabilim dalımız, yine "Gen Çipleriyle aCGH Kromozom Analizlerine" de ülkemizde ve çevre coğrafyalarda ilk başlayan merkezdir. Yakın zamanda Oxford Gen Teknolojileri’yle geliştirdiğimiz bir "Kadın Doğum Hastalıkları Toplu Gen Tanı Çipi" şu an İngiltere’de üretim ve pazarlama aşamasındadır. Cambridge Üniversitesi BlueGenome Tanı ve Araştırma topluluğuyla da, bu marka altında bir genetik teknoloji transferi konusunda da görüşmeler sürmektedir. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı, Dizi Analizinden FISH’e, Real-Time PCR’dan Konvansiyel Sitogenetiğe kadar, bilinen nerdeyse tüm genetik yöntemleri hastalıkların tanısında uygulayan ülkemizin en gelişmiş birkaç genetik laboratuvarından biridir.
İletişim
E-posta: tibbigenetik@kocaeli.edu.tr
Tel: 262 3038840
Belgeç/Faks:

Yayınlar

SCI Kapsamlı Yayın Bilgileri:
  • "Effects of curcumin on global gene expression profiles in the highly invasive human breast carcinoma cell line MDA-MB 231: A gene network-based microarray analysis.", Cine N, Limtrakul P, Sunnetci D, Nagy B, Savli H, Exp Ther Med., 5(1), 23-27, (2013)
  • "The Effects of Tianeptine, Olanzapine and Fluoxetine on the Cognitive Behaviors of Unpredictable Chronic Mild Stress-exposed Mice.", Gumuslu E, Mutlu O, Sunnetci D, Ulak G, Celikyurt IK, Cine N, Akar F., Drug Res (Stuttg). , 63(10), 532-9, (2013)
Devamı »

Altyapı

Agilent 2100 Bioanalyzer
Agilent DNA Mikrodizi Tarayıcısı
Agilent Human Genome CGH Microarray Kit 44K
Devamı »