5 Ağustos 2020 | Çarşamba
 

Genel Bilgi

Yer:
Mühendislik Fakültesi - Mekatronik Mühendisliği
Kuruluş Yılı: 2008
Hakkında
Tahrik Sistemleri Laboratuvarı 2008 yılında Yrd. Doç. Dr. Metin Aydın tarafından kurulmuştur. Laboratuarın çalışma alanları arasında sürekli mıknatıslı elektrik motor ve generator tasarımları ve prototip üretimleri gelmektedir. Ayrıca elektrik motorları üzerine kontrol çalışmaları yapılmaktadır. Tahrik Sistemleri Laboratuarında lisans seviyesinde elektrik makineleri deneylerinin gerçekleştirilebileceği farklı çeşit ve güçlerde elektrik motorları, deney setleri, bunları devreye alabilecek güç elektroniği ekipmanları ile deneylerde elde edilecek çıktıları ölçmeyi ve görüntülemeyi sağlayan ampermetre, voltmetre, güç analizörü ve osiloskop gibi cihazlar bulunmaktadır. Yüksek lisans seviyesinde yapılacak çalışmalar için gerekli malzemeler, DSP-dSpace gibi kontrol kartları da bulunmaktadır. Ayrıca farklı tip elektrik motorları için performans testleri için test düzeneği mevcuttur. Bu test düzeneği sayesinde motorların vuruntu momenti, zıt EMK formu, yüklenmesi gibi perfomans testleri yapılmaktadır.
İletişim
E-posta: tahriklab@kocaeli.edu.tr
Tel: 02623033294
Belgeç/Faks: 02623033003

Yayınlar

SCI Kapsamlı Yayın Bilgileri:
  • "A New Hybrid Permanent Magnet Synchronous Motor With Two Different Rotor Sections", Oguzhan OCAK, Metin AYDIN, IEEE Transaction on Magnetics, , , (2017)
  • "A Novel Asymmetric and Unconventional Stator Winding Configuration and Placement for a Dual Three-Phase Surface PM Motor", Yücel DEMİR, Metin AYDIN, IEEE Transaction on Magnetics, , , (2017)
Devamı »
SCI Kapsamı Dışındaki Yayın Bilgileri:
  • ""Eksenel Akıllı Sürekli Mıknatıslı Elektrik Motorlarında Vuruntu Moment Minimizasyonu"", M. Aydın, 12. Elektrik, Elektronik, Bilgisayar ve Biyomedikal Mühendisliği Ulusal Kongresi ve Fuarı , , , (2007)
  • ""Design and Electromagnetic Field Analysis of Non-Slotted and Slotted TORUS Type Axial Flux Surface Mounted Disc Machines"", M. Aydın, S. Huang and T. A. Lipo, IEEE International Conference on Electrical Machines and Drives (IEMDC), , 645-651, (2001)
Devamı »

Altyapı

40V-75A DC ayarlanabilir güç kaynağı
AC ve DC Elektrik Motorlar
AC-DC Enerji Ünitesi
Devamı »