13 Temmuz 2020 | Pazartesi
 

Altyapı

Cihazın/Sistemin Adı:Metaplas Ionon MR 303 (AEGD destekli PVD Kaplama Sistemi)
Teknik Özellikleri:Ark-PVD (Physical Vapor Deposition) sert kaplamaların üretimden kullanılan bir kaplama yöntemidir. Sistem 3 farklı metal katot ile çalıştırılabilir ve dolayısıyla üç farklı metal içeren fonsiyonel ve çoklu katmanlar oluşturulabilir. Metal buharlaştırmada ark enerjisi ile iyonlar oluşturulmaktadır. Ark yöntemlerinde iyonlar ile birlikte droplet (metal katottan kopan parçaçıklar) oluşumu da görülür ve bu bir dezavantaj oluşturur. Bu nedenle, kaplama sisteminde bu etkiyi azalmak için AEGD (arc enhanced ion discharge) aparatı da bulunmaktadır.
Kullanım Alanları: Bir çok kaplama tipi (TiN, TiCN, CrN, CrCN, ZrN, TiAlN, CrAlN, TiAlVN gibi) bu yöntem ile oluşturulabilmektedir. Tipik uygulamaları kesme, şekillendirme ve dökümde kullanılan kalıplardır.
Ücretli kullanım: Evet
Cihazın/Sistemin Adı:Metaplas Ionon AEGD sistemi
Teknik Özellikleri:Katotun önünde droplet yağmasını engelleyen bir shutter bulunmaktadır. Bombardım ile yüzey temizleme için hazneye argon gazı verilir. AEGD esnasında katot çalışmaktadır ancak metal buharı shutter ile engellenmektedir. AEGD anotu elektronları çekmesi ile birlikteAr+ iyonize olur ve altlık Ar+ iyonları ile bombardıman edilir.
Kullanım Alanları:
Ücretli kullanım: