22 Nisan 2019 | Pazartesi
 
1) - Amida Höyük Yüzey Araştırması
Süresi: 12 Ay » Başlangıç Tarihi: 2013
Destekleyen Kurum: Bakanlıklar » Sorumlusu: Prof. Dr. A. Tuba ÖKSE
Özbilgi: Kültür Bakanlığı ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı Diyarbakır Müze Müdürlüğü ile ortak yürütülen yüzey araştırması projesi, Diyarbakır kentinin en eski yerleşimi olan Amida Höyük üzerinden toplanan arkeolojik malzeme temel alınarak başarı ile tamamlanmıştır.
2) - Ilısu Barajı İnşaat Sahası Yüzey Araştırması
Süresi: 12 Ay » Başlangıç Tarihi: 2008
Destekleyen Kurum: Bakanlıklar » Sorumlusu: Prof. Dr. A. Tuba ÖKSE
Özbilgi: Dicle Nehri üzerine kurulmakta olan Ilısu Barajına ait gövde ve Devlet Su İşleri yerleşkesi ve inşaat şantiyelerinden etkilenecek olan 1600 hektarlık alanda yürütülen yüzey araştırmaları, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmiştir. Proje başarı ile tamamlanmıştır.
3) - Ilısu Barajı İnşaat Sahası Arkeoloji Projesi
Süresi: 0 Ay » Başlangıç Tarihi: 2009
Destekleyen Kurum: Bakanlıklar » Sorumlusu: Prof. Dr. A. Tuba ÖKSE
Özbilgi: Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen, Mardin İli Dargeçit İlçesi ile Şırnak ili Güçlükonak İlçesi arasında kalan Dicle vadisine kurulmakta olan Ilısu Baraj gövdesi ve Devlet Su İşleri yerleşke alanında kalan arkeolojik sit alanlarında, 2009 yılından itibaren Mardin Müze Müdürlüğü ile ortak kurtarma kazıları yapılmıştır. Proje, kazı sonuç mongrafilerinin hazırlanması ve basılması aşamasındadır
4) - Ilısu Barajı – Salat Tepe Kurtarma Kazısı Projesi
Süresi: 0 Ay » Başlangıç Tarihi: 2007
Destekleyen Kurum: Bakanlıklar » Sorumlusu: Prof. Dr. A. Tuba ÖKSE
Özbilgi: Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2000 yılından beri desteklenen proje, Diyarbakır ili Bismil ilçesine bağlı Yukarı Salat beldesinde yer alan ve Ilısu Barajı dolum alanında kalan Salat Tepe'de Diyarbakır Müze Müdürlüğü ile ortak kurtarma kazılarının yürütülmesidir. Kurtarma kazıları 2000-2013 yılları arasında yaz aylarında Arkeoloji bölümü öğrencilerinin katılımı ile yürütülmüştür. 2014-2017 yılları arasında kazılardan elde edilen veriler ve arkeolojik malzemenin teknik yöntemlerle incelenmesi, tanımlanması ve teknik çizim yöntemi uygulanarak çizilmesine ilişkin çalışmaların tamamlanması, tüm veri ve çizimlerin dijital ortama aktarılması ve sayısal ve tipolojik değerlendirmelerin tamamlanması amaçlanmaktadır. Proje kazı sonuç mongrafilerinin hazırlanması aşamasındadır.