8 Ağustos 2020 | Cumartesi
 
Gruplar

Çevresel Mukavemet ve Isıl Kararlılık Grubu (ÇMIKG)

İlgili boru (basınçlı doğal gaz v.s., basınçsız temiz, atık su, tesisat, korige v.s.) ve profillerin (PVC-pencere v.s.) sırasıyla çevresel mukavemet ve ısıl (termel) kararlıklıklarının tespiti belirlenebilmektedir.

Dış Darbeye Mukavemet Test Grubu (DDMTG)

Darbe (serbest düşme) cihazı ile plastik boru ve profillerin farklı sıcaklıklarda (0oC ile 20oC) ve farklı yüklerde (0.25 kg ile 16 kg) hem borularda çevre boyunca (radyal) hemde boru ve profil boyunca (eksenel) dış darbeye mukavemet testleri gerçekleştirilebilmektedir.

Erime Akışkanlığı Tespit Grubu (EATG)

Erime akışkanlığı test cihazı ile farklı sıcaklıklarda (50oC ile 450oC) ve beş (5) farklı yük ve/veya yüklerde (2.16 kg, 3.80 kg, 5.00 kg, 10.00 kg ve 21.60 kg) hem saf ve katkılı/dolgulu/takviyeli plastik hammaddelerin (polimerlerin) en uygun şekillendirme parametrelerinin hemde farklı şekillendirme yöntemleriyle üretilmiş olan mamullerin üretim şartlarının uygunluğunun kontrol edilmesi için erime akış hızı (MFR) ve erime hacim hızı (MVR) testleri yapılabilmektedir.

Hidrostatik İç Basınç Grubu (HSBG)

Hidrostaik İç Basınç Grubu (HSBG) bugün itibari ile dış çapı 50 mm., 63 mm, 75 mm., 90 mm., 110 mm., 125 mm. olan plastik borulara, ilgili hammaddeden üretilmiş boruların ilgili standartlarında (............) belirtilen şartlarda hidrostatik iç basınç (HSB) testi uygulayabilmektedir. İlgili HSB testleri plastik borulara farklı ortam sıcaklıklarında (0oC ile 95oC) ve farklı iç basınç değerlerinde (1 bar ile 100 bar) kısa (1 saat ile 165 saat) ve uzun (165 saat üzeri ile 8000 saat) süreli olarak Class 0.3 değerinde uygulanabilmektedir.

Numune Hazırlama (NHG)

İlgili testler için numunelerin hazırlanması

Numune Ölçme Grubu (NÖG)

Boru ve/veya profil boyunca et kalınlığı ölçme aparatı ile hem borularda çevresel doğrultuda (radyal) hemde boru ve profil boyunca (eksenel) minimum et kalınlığının 0.01 mm doğrulukta tespiti

Yoğunluk Tespit Grubu (YTG)

Hassas terazi ve yoğunluk ölçme ekipmanları ile yoğunlukları 1 g/cm3 ‘ten hem düşük hemde yüksek olan taneli (granül) hammaddelerin ve geometriye sahip plastik malzemelerin (mamüllerin) yoğunluk testleri yapılabilmektedir.