19 Kasım 2018 | Pazartesi
 

Genel Bilgi

Henüz resim eklenmemiş

Yer:
Mühendislik Fakültesi - Elektronik ve Haberleşme Mühedisliği
Kuruluş Yılı: 2003
Hakkında
Kocaeli Üniversitesi İşaret ve Görüntü İşleme Laboratuvarı (KULIS), Dr. Sarp Ertürk'ün 2001 yılında Kocaeli Üniversitesi'nde göreve başlamasından kısa bir süre sonra, 2003 yılında IEEE desteği ile kurulmuştur. Şu anda 3 öğretim üyesi, 3 araştırma görevlisi, 5 tam zamanlı araştırmacı ve birçok lisans ve lisansüstü öğrencisi ile geniş araştırmacı potensiyeline sahip olan KULIS bünyesinde temelde işaret ve görüntü işleme konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda video stabilizasyonu, imge/video kodlama, arşiv videolarının onarımı, hızlı hareket kestirim yöntemleri, 3-B model oluşturma ve kodlama, hiperspektral bölütleme ve sınıflandırma, iristen kişi tanıma, hayvan davranışlarının görsel takibi gibi konularda aktif şekilde çalışılmaktadır. KULIS üniversite içi işbirlikleri ile disiplinlerarası çalışamalar da gerçekleştirmektedir. KOÜ Fizik Bölümü ve Makina Mühendisliği Bölümleri ile spektrometre tasarımı konusunda ortak araştırma ve çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca, Lazer Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (LATARUM) bünyesinde yapılan lazer uygulamaları için görüntü işleme ve yazılım geliştirme konularında destek vermektedir. Yakın geçmişte başlatılan üniversite sanayi işbirliği çalışmaları dahilinde NUX System desteği alınarak gömülü sistemler ile video kodlama alanında çalışmalar devam etmektedir. Bununla beraber, Güney Kore'nin Chung-Ang Üniversitesi ile video kodlama konusunda ortak araştırma projesi gerçekleştirilmektedir. KULIS, tıbbi görüntü işleme konusunda KOÜ Tıp Fakültesi ve Lundbeck firması ile ortak araştıramaları sürdürmektedir.
İletişim
E-posta: kulislab@kocaeli.edu.tr
Tel:
Belgeç/Faks:

Yayınlar

SCI Kapsamlı Yayın Bilgileri:
  • "Clustering based Extraction of Border Training Patterns for Accurate SVM Classification of Hyperspectral Images", Begüm Demir, Sarp Ertürk, IEEE Geoscience and Remote Sensing Letters, 6, 4, (2009)
  • "A Low-Complexity Approach for Color Display of Hyperspectral Remote-Sensing Images Using One-Bit Transform Based Band Selection", Begüm Demir, Anıl Çelebi, Sarp Ertürk, IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing, 47, 97-105, (2009)
Devamı »
SCI Kapsamı Dışındaki Yayın Bilgileri:
  • "Improving SVM Classification Accuracy Using a Hierarchical Approach for Hyperspectral Images", Begüm Demir, Sarp Ertürk, International Conference on Image Processing, , , (2009)
  • "Improved Quality Multiple Description 3D Mesh Coding with Optimal Filtering", Begüm Demir, Sarp Ertürk, Oğuzhan Urhan , IEEE International Conference on Image Processing, , , (2009)
Devamı »

Altyapı

Devamı »