2 Temmuz 2020 | Perşembe
 

Genel Bilgi

Yer:
Mühendislik Fakültesi - Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
Kuruluş Yılı: 1995
Hakkında
Isıl işlem laboratuvarı bünyesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde farklı sıcaklık ve atmosfer koşullarında katı halde malzeme değişimlerinin gerçekleştirildiği fırın ve aparatlar bulunmaktadır. Bu amaçla kullanılan fırınların genellikle sıcaklık aralıkları, ısıtma ve soğutma hızları, iç hacimleri ve atmosfer şartları fırın seçiminde etkili olmaktadır. Halen uygulanabilen ısıl işlem türleri şunlardır: 1. Her türlü tavlama işlemleri 2. Atmosfer kontrollü ısıl işlem (argon, azot ve vakum) 3. Çeşitli yüzey modifikasyonları (sementasyon, nitrasyon v.b.) 4. Çeşitli sertleştirme ortamları (su, polimer çözeltileri ve yağ)
İletişim
E-posta: isilislemlab@kocaeli.edu.tr
Tel: 303 30 46
Belgeç/Faks:

Yayınlar

SCI Kapsamlı Yayın Bilgileri:
  • "Examinations of casting cracks in a high alloy steel valve", Mustafa Çöl, Fulya Kahrıman, Mehmet Uygun, Serhat Adışen, Materials Testing, 58, 731, (2016)
  • "Determination of the cutting tool performance of high alloyed white cast iron Ni Hard 4 using the Taguchi method", KIR DURMUŞ,ÖKTEM HASAN,ÇÖL MUSTAFA,KOÇ FUNDA GÜL,ERZİNCANLI FEHMİ, Materiali in tehnologije, 50, 239, (2016)
Devamı »
SCI Kapsamı Dışındaki Yayın Bilgileri:
  • "Al Zn Mg Cu Alaşımlarının Su Verme Hassasiyeti", KOÇ FUNDA GÜL,ÇÖL MUSTAFA,Çeliker Tanju, 16. International Material Symposium (IMSP2016), 16. International Material Symposium (IMSP2016), , , (2016)
  • "Dubleks Paslanmaz Çeliklerde Isıl İşlem Koşullarının Faz Dağılımı ve Sertliğe Etkisi", ÇÖL MUSTAFA,KOÇ FUNDA GÜL, 16. Uluslararası Malzeme Sempozyumu (IMSP'2016), , , (2016)
Devamı »

Altyapı

Kamara Tipi Isıl İşlem Fırını
LINN VMK 1600 Tipi Yüksek Sıcaklık Ergitme Fırını, Vakum ve Gaz Besleme Üniteli
Devamı »