25 Nisan 2019 | Perşembe
 

Genel Bilgi

Yer:
Mühendislik Fakültesi - Bilgisayar Mühendisliği
Kuruluş Yılı: 2014
Hakkında
İnsan Bilgisayar Etkileşimi son yıllarda hem sanayi hem de akademi de önem kazanmaya başlamış olan araştırma alanlarından biridir. Geliştirilen yazılımların kullanıcıları tarafından kabul edilip kullanılmasını sağlayan en önemli faktörlerden birisi olan ürünün kullanılabilirliği, geliştirilen ürünün başarısı için önemlidir. Ürünlerin kullanılabilirliğinin değerlendirilmesine yönelik çalışmalar laboratuvar ortamında deneyler ile yapılabilmektedir. İnsan Bilgisayar Etkileşimi ve kullanılabilirlik ile ilgili çalışmalar Bilgisayar Mühendisliği bölümündeki çeşitli yüksek lisans öğrencileri ile yüksek lisans tezi ya da enstitü bünyesinde verilen konuyla ilgili dersler kapsamında yürütülmektedir. 2014 yılı başında bölüm bünyesinde kurulan İnsan Bilgisayar Etkileşimi Araştırma Laboratuvarı (İBEL) ile bu konudaki araştırma ve geliştirme çalışmalarının artırılması, bir merkezde toplanması ve çalışmaların öğrenciden bağımsız sürdürülebilirliğinin sağlanması hedeflenmektedir.

İBEL bünyesinde insanlar için kullanışlı ve kullanılabilir arayüzlerin nasıl geliştirileceğine yönelik araştırmaların yapılması hedeflenmektedir. Laboratuvarın çalışmaları içerisinde teknolojinin insanları ve toplumu nasıl etkilediğinin anlaşılması amacıyla bilgisayar sistemlerinin tasarlanmasından, geliştirilmesine ve sonrasında değerlendirilmesine kadar çeşitli fazlar ile ilgili aktiviteler gerçekleştirilmektedir.

Laboratuvarın faaliyetlerini sürdürdüğü başlıca konular:

Yenilikçi kullanıcı arayüzleri ve etkileşim teknikleri (Örn. Jest-tabanlı arayüzler (gesture-based interfaces, çoklu dokunmatik arayüzler (multitouch inertaces))
Kullanıcı-merkezli tasarım (UCD- User Centerede Design)
Doğal Etkileşim (Natural Interaction)
Evrensel erişilebilirlik (Universal accessibility)
Çok kullanıcılı etkileşim ya da işbirliği
Sosyal medya/sosyal ağlar
Sağlık alanında teknoloji
Web uygulamaları ve e-devlet kullanıcı arayüzleri
Kullanılabilirlik ve yazılım mühendisliği (Usability and software engineering)
Mobilite, mobil erişilebilirlik, mobil cihazlar(Mobility/Mobile accessibility/Mobile devices)
İletişim
E-posta: ibel@kocaeli.edu.tr
Tel:
Belgeç/Faks:

Yayınlar

Altyapı

Devamı »