5 Mart 2021 | Cuma
 

Genel Bilgi

Yer:
Asım Kocabıyık MYO - Doğalgaz, Isıtma ve Sıhhi Tesisat Teknolojisi
Kuruluş Yılı: 2016
Hakkında
Enerji, Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme Tekniği Laboratuvarı, kazanların, kombi, ocak, şofben, ısı değiştirgeçlerin ve kalorifer sistemleri ile ilgili deneylerin, sıhhi tesisat, temiz su, arıtma sistemleri ve yangın sistemleri konularında deneysel düzenekler ve çalışmalara, alternatif enerji kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve su enerjisi konularında deneysel düzenekleri, soğutma, klima, havalandırma, soğutma grupları ve ısı pompaları sistemleri ile ilgili ve enerjinin depolanmasına yönelik çalışmalar, yanma, ısı geçişi ve akışkanlarının akışının incelenmesi konularında deneysel düzenekler araştırma ve incelenmesi, çeşitli akış ve ısı geçişi modellerinin eğitimi ve araştırma amaçlı incelenmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca ısı ve akış problemlerine yönelik hesaplamalı sayısal (Sonlu Hacimler (FV), Sonlu Elemanlar (FE) vb. gibi) çözümler ve modellemeler yapılabilmektedir. Gazların akış hızlarının ve hız dağılımının belirlemek amaçlı pitot tüpü seti, kızgın tel anomometreler, baca gazı analiz cihazları, güneş ışının şiddetini ölçmek amacıyla pironometre, hava istasyonu ölçüm seti (rüzgar hızı, basıncı, nem, sıcaklık v.b.). Ayrıca, muhtelif tip ve şekillerde sıcaklık ölçerler, basınç ölçerler, nem ve hız ölçerler, pompalar, kompresör, voltaj regülatörler, doğru akım motorları vb. bulunmaktadır.
İletişim
E-posta: eisitlab@kocaeli.edu.tr
Tel: 2625113715
Belgeç/Faks: 2625113705

Yayınlar

SCI Kapsamlı Yayın Bilgileri:
  • "Influence of glazed roof containing phase change material on indoor thermal environment and energy consumption", Dong Li, Yangyang Wu, Guojun Zhang, Müslüm Arıcı, Changyu Liu, Fuqiang Wang, Applied Energy, 222, 343-350, (2018)
  • "Energy investigation of glazed windows containing Nano-PCM in different seasons", Dong Li, Yangyang Wu, Changyu Li, Guojun Zhang, Müslüm Arıcı, Energy Conversion and Management, 172, 119-128, (2018)
Devamı »
SCI Kapsamı Dışındaki Yayın Bilgileri:
  • "Kapalı Yüzme Havuzlarının Nem Kontrolü ve Ekonomik Olarak İklimlendirilmesi", Müslüm ARICI, Mustafa SEÇİLMİŞ, Tesisat Mühendisliği Dergisi, 98, 7-18, (2007)
Devamı »

Altyapı

0-30v 3A Çift Çıkışlı Ayarlı Güç-Kaynağı Yüksek Hassasiyetli Ayarlanabilir DC Güç Kaynağı
20 KW KAPASİTELİ ELEKTRONİK ATEŞLEMELİ HERMETİK KOMBİ
20 KW KAPASİTELİ TAM OTOMATİK BACA KONTROLLÜ KATI YAKITLI KAZAN
Devamı »