18 Nisan 2019 | Perşembe
 

Genel Bilgi

Yer:
Rektörlük - Klinik Araştırmaları Birimi
Kuruluş Yılı: 2013
Hakkında
DEKART Diyabet ve Obezite Araştırma Birimi (DioB) altyapı kurulum çalışmaları Kocaeli Üniversitesi-Novo Nordisk AR-GE işbirliği çerçevesinde 2013 yılı Mart ayında başlamış ve Aralık ayı itibariyle laboratuvarlar temel araştırma yapılabilecek konuma getirilmiştir. DEKART DioB bünyesinde bir öğretim üyesi, iki doktora öğrencisi ve bir de yüksek lisans öğrencisi araştırmalara destek vermektedir. Birimde diyabetik ayak yaraları tedavisinde kullanılabilecek yara örtüsü geliştirilmesi, insan pankreatik duktal hücrelerinden beta hücre neogenezi ve gestasyonel diyabet hastalarından alınan kan plazmasının insan beta hücre fizyolojisine olan etkisinin belirlenmesi çalışmaları yürütülmektedir. DioB’un temel amaçlarından biri ulusal ve uluslararası platformda ortak çalışmalar yürütmek ve alanında klinik translasyona ışık tutacak veri üreterek tanınır hale gelmektir. Bu hedef doğrultusunda ilk etapta Danimarka ve Japonya’da diyabet alanında uzman araştırmacılarla ortak çalışmalar başlatılmış ve Mayıs 2014’te “Beta Cells in Health and Disease” konulu uluslararası kongre KOU-Kopenhag Üniversitesi ortaklığında üniversitemizde düzenlenmiştir.
İletişim
E-posta: diyabetobezitelab@kocaeli.edu.tr
Tel: 02623038423
Belgeç/Faks:

Yayınlar

SCI Kapsamlı Yayın Bilgileri:
  • "Cardiomyogenic differentiation potential of human lipoaspirate-derived stem cells on hyaluronic acid/gelatin plasma gels", E. GÖV, H. KENAR, Z. S. HALBUTOĞULLARI, K. Y. ARĞA, E. KARAÖZ, Turk J Biol, 39, , (2015)
  • "Production of a composite hyaluronic acid/gelatin blood plasma gel for hydrogel-based adipose tissue engineering applications.", Korurer E, Kenar H, Doger E, Karaoz E., J Biomed Mater Res A., 102(7), 2220-9, (2014)
Devamı »

Altyapı

Class II Biyolojik Güvenlik Kabinleri
-80 Laboratuvar Tipi Buzdolabı
CO2 li İnkübatör
Devamı »